Olyan biztosítást kell kötni, ami megfelel előre meghatározandó biztosítási igényeinknek és a jogszerűségnek. Ennek során biztosítási szakjogászt célszerű megbízni a tervezet biztosítási jogi szempontú átvizsgálásával. Az egyéb aspektusokat szakértelemmel bíró, önálló felelősséggel rendelkező független biztosításközvetítő is érvényesítheti.
A biztosítási szerződés biztosítási ajánlatát és összes szerződési feltételét az ügyféltájékoztatóval együtt, még a szerződés megkötése előtt kinyomtatva el kell kérni a biztosításközvetítőtől, és azokat a fontos iratok között megőrizni. Digitális világban ugyanis az azonos című biztosítások feltételei is gyakran változhatnak. A biztosítási ajánlaton úgyis aláíratják velünk, vagy előzékenyen beikszelik helyettünk, hogy ezeket a dokumentumokat a szerződés megkötése előtt átvettük, és áttanulmányoztuk: történjék is így! Törekedjünk arra, hogy az iratokat saját kockázatainkat szem előtt tartva valóban átolvassuk: az értelmezésnél Irodám szívesen segít.
Abból ered a legtöbb biztosítói elutasítás, hogy a károsult vagy a károkozó nem jártas a kárjelentésben, és a releváns tényektől elkanyarodva többet, mást mond, mint ami jogos érdekeit szolgálná. Kevesen vannak tisztában vele: az is kárbejelentésnek minősül, ha éjnek évadján és/vagy a világ túlsó feléről felhívjuk a biztosító ú.n. „assistance-szolgálatát”, de az is, ha a sípálya tövében egy idegen nyelvet beszélő hatósági embernek meséljük el a velünk történteket. Ha mindezt nem tiszta fejjel, átgondoltan tesszük, akkor a pontatlan, ám rögzített megfogalmazás akár az egyébként jogosan érvényesíthető igény elutasításához, vagy hosszas magyarázkodáshoz és olyan, költséges bizonyításhoz is vezethet, amely egyébként esetleg elkerülhető lett volna. A kár bejelentése, mint a biztosító későbbi szolgáltatásának alapja, nem csupán körültekintést, de speciális szakmai tudást is igényel, amennyiben mindenképpen a valóságot mondjuk: azt és annyit, amennyit a jogalkotó és a szerződés a károsulttól megkövetel. A késedelmes kárbejelentésnél a gyors, de pontatlan, utóbb korrigálandó nyilatkozat szinte mindig rosszabb, ám azért, ha lehet, ne késsünk: ha baj van, elérhető vagyok.
Sosem szabad elfelejteni, hogy a biztosító eleve, de legkésőbb a biztosítási esemény, vagy a kár bekövetkezését követően gazdasági érdekellentétbe kerül a biztosítottal. Törvényes együttműködési kötelezettségünknek mindenkor tegyünk eleget, bánatunkat azonban soha nem a kárszakértő vállán kell elsírni, hanem – sokkal inkább - az ügyvédünkén.
Mivel Megbízómat jellemzően bizonyítási teher kötheti, az ellenbizonyításra pedig lehetősége van, az elszenvedett és az okozott kárt is részletesen, lehetőleg idő kijelzéssel működő eszközzel, dokumentálni kell: képekkel, videóval. A tanúk nevét és telefonszámát is célszerű feljegyezni. A kárhelyszínen lehetőleg csak annyiban változtassunk, és akkor is csak bizonyítható módon és mértékben, amennyiben arra a kárenyhítés érdekében szükség van.
Impresszum
Dr. Oroszlán Zsuzsa, a Dr. Oroszlán Zsuzsa Ügyvédi Iroda egyedüli, a Budapesti Ügyvédi Kamaránál (www.bpbar.hu) bejegyzett tagja tartja fenn ezt a honlapot, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.