Megbízóim képviseletében minden biztosítási ágazatban és a kártérítési jog teljes spektrumában kiemelkedő tapasztalatokat szereztem. Ennek alapján vállalok jogi tanácsadói, kárrendezési és peres megbízást a kárbiztosítások (érthetőbb nevükön: vagyon- és felelősségbiztosítások), az élet- és balesetbiztosítások, a jogvédelmi biztosítások, valamint a csoportos biztosítások minden szegmensében, vállalkozások és magánszemélyek javára egyaránt.
Milyen ügyekben járok el? Lehetetlen felsorolni: bárkinek segítek, akit biztosított vagy másnak felróható baleset ért (közlekedési baleset, üzemi baleset), vagy akinek vagyoni kárt okoztak. Képviselek károkozót is, ha alap nélkül követelnek tőle kártérítést. Intézem Megbízóim beázási kárait, ha irodaépület, kórház vagy épp egy metróállomás szenved vízkárt, de akkor is, ha lakásuk megy tönkre. Igen gyakran veszek részt tűz-és robbanáskárok, valamint ú.n. „nagykárok” rendezésében
Nem sorolható fel az összes vagyon- és felelősségbiztosítás, de a nevezetesebbek a következők:
Mivel a kár rendezésesének menete itt is ugyanaz, mint a lakosági biztosítások esetében, a gazdaság bármely területéről származó vállalkozói Megbízóimnak ugyanúgy segítek, mint magánszemély Ügyfeleimnek. Óriási különbség azonban, hogy a vállalkozásokra nem vonatkoznak a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény fogyasztókat védő rendelkezései: a biztosító és a vállalkozás tehát a Ptk. rendelkezéseitől egyező akarattal, szabadon eltérhetnek. Ezek az eltérések ritkán szolgálják az ügyfelek érdekét, a vállalkozások képviselői pedig jellemzően nincsenek otthon a biztosítási szerződések értelmezésében. Ez sokszor azt eredményezi, hogy a vállalkozás olyan szerződést ír alá, amely nem szolgálja optimálisan jogi/gazdasági/biztosítási érdekeit. Ezért nagyon fontos a megkötni tervezett biztosítási szerződést jogi szempontból az aláírás előtt alaposan megvizsgálni. Ez akkor sem felesleges, ha biztosítási alkusz működik közre a közvetítésben, hiszen az alkuszi társaságoknál jellemzően nem képzett biztosítási szakjogászok végzik a jogi értelmező munkát.
A vállalkozások méretüknél fogva jellemzően nagyobb kárt szenvednek és tudnak okozni, mint a magánszemélyek. Különösen a tűz- és robbanáskárokra vonatkozik, hogy akkor tudok a leghatékonyabban segíteni, ha a kár bekövetkezése után a lehető leggyorsabban értesítenek, hiszen, ha van olyan káresemény, amelyre a biztosító eleve gyanakvással tekint, az éppen a tűzkár: ennek megfelelően sajátosak kárrendezési módszereik is, amelyeket jól ismerve fel lehet rájuk készülni.
E szerződések alapján a biztosított vagyontárgyban Megbízónk által saját maga vagy ismeretlen által okozott azon károkat érvényesítjük, amelyekre adott szerződés kiterjed. Egyszerű kényelmi szempontból azokat a más által a biztosított vagyontárgyban okozott károkat is casco alapján rendeztethetjük elsődlegesen, amelyet kötelező felelősségbiztosított okozott ugyan, de szeretnénk gyorsan hozzájutni a biztosítási összeghez. Szakértő segít megállapítani a biztosítási összeget, a káridőponti értéket és a roncsértéket.
Az utasbiztosításokkal kapcsolatosan a legnagyobb súlyú jogviták abból adódnak, vajon biztosítási esemény történt-e; a biztosított megfelelően (időben és a szerződésben megnevezett címzettnek) jelentette-e be a kárt; a biztosító átvállalja-e a sérült vagy megbetegedett biztosított külföldi gyógykezelésének jellemzően tetemes költségeit; olyan krónikus betegség fellobbanásáról van-e szó, amely a biztosítási szerződés kizárásai alá esik; hazaszállítható-e a beteg biztosított, milyen közlekedési eszközzel és mikor, ki kísérheti őt; fizeti-e a biztosító a baleseti mentés és a holttest hazaszállításának költségeit; mi volt az elveszett poggyászban; végül, az örök kérdés: a biztosított az adott helyzetben elvárható módon igyekezett-e megelőzni vagy enyhíteni a kárt.
Impresszum
Dr. Oroszlán Zsuzsa, a Dr. Oroszlán Zsuzsa Ügyvédi Iroda egyedüli, a Budapesti Ügyvédi Kamaránál (www.bpbar.hu) bejegyzett tagja tartja fenn ezt a honlapot, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.